KENDRIYA VIDYALAYA LOHAGHAT DISTT. CHAMPAWAT PIN CODE: 262524
Various Committees (2019-20)

Duties of Staff Members

 

The following duties have been assign to the staff members for conduction various activities during the session 2018-19. The Incharges/Conveners of various committees are required to prepare the action plan for the smooth conduct of activities during the session and submit the report as and when required to the principal.

 
 

1-      Grievance Re addressed, Sexual Harassment Re-Addressed Committee at School Level –

(A) Ms Rajani Gola                                          -                  Convener

(B) Ms S. Shahtaj Moeen                                 -                  Member

(C) Sh. R. D. Prasad                                        -                  Member

 

2-      VVN Purchase Committee –

(A) Sh. Sanjeev Kumar (PGT-Physics)          -                  Convener

(B)                                                              -                  Member

(C) Sh. Abhishek Jain                                   -                  Member

(D)                                                              -                   Member

(E) Ms Arnika Tyagi                                     -                  Member

 

3-      Welcome and Refreshment Committee for Special Occasion –

(A) Ms. Priya Jha                                         -                  Convener

(B) Sh.                                                        -                  Member

(C) Yoga Inst.                                             -                  Member

(D)                                                             -                  Member

(E) Sh. Abhishek Jain                                   -                  Member

(F) Ms Arnika Tyagi                                     -                  Member

 

4-      Admission Committee –

(A) Sh. P. C. Punetha                                   -                  Convener

(B) Sh. Abhishek Jain                                    -                  Member

(C)                                                                -                  Member

 

    5-      Examination & Moderation Committee –

CBSE (A)  Sh. Sanjeev Kumar                                    -                  Convener

(B) Sh. R K Singh                                            -                  Member

(C) Mrs.Rajani Gola                                         -                  Member

(D) Sh. Sanwar Mal Saini                                 -                  Member

(E) Sh. Prakash Punetha

 

HOME

(A)       Ms. Rajani Gola                                   -                  Convener

(B)   Sh. Sanjeev Kumar                                 -                  Member

(C)   Ms. S. Shahtaj Moeen                           -                  Member

(D)      Sh. Prakash Chandra Punetha                -                  Member

6-      Time Table/Arrangement Committee –

(A) Sh. Jugal Kishor (PGT-Maths)                 -                  Convener

(B) Sh. R.K. Singh                                        -                  Member

(C) Sh. P. C. Punetha                                    -                  Member

 

7-      CCA Committee –

(A) Ms. S. Shahtaj Moeen                            -                  Convener

(B) Ms. Rajani Gola                                     -                  Member

(C) Sh. Sandeep Bhatt                                  -                  Member

(D) Ms. Priya Jha                                        -                  Member

(E) Sh. Ravi Sharma                                    -                  Member

 

8-      School Beautification, Cleanliness, Upkeep, Maintenance, Gardening & Plantation Committee-

(A) Sh. Rajesh Choudhary                            -                  Convener

(B) Sh. Sanwar Mal Saini                             -                  Member

(C) PGT (Bio)                                             -                  Member

(D) Sh. Sandeep                                          -                  Member

(E) Sh. Srikant Sharma (TGT Sanskrit)         -                  Member

(F) Staff Nurse                                            -                  Member

(G) Sh. H. C. Rai                                        -                  Member

 

9-      Discipline Committee –

(A) All PGTs                                              -                  Convener

(B) Sh. Ravi Sharma                                    -                  Member

(C) Sh. Gulab Singh                                     -                  Member

(D) Sh. Rajneesh Joshi (Yoga Inst.)               -                  Member

 

10-  Allotment of Prefect at various Blocks and House-wise Duty –

(A) All House Masters                                  -                  Convener

(B)Yoga Inst.                                               -                  Member

(C) Sh. Ravi Sharma                                    -                  Member

 

11-  Sports Committee –

(A) Sh. Ravi Sharma                                    -                  Convener

(B) Sh. Anjali Verma                                   -                  Member

(C) Sh. Srikant Sharma (TGT Sanskrit)         -                  Member

(D) Yoga Inst.                                            -                  Member

 

12-  Science & Maths Exhibition Committee –

(A) All PGTs (Sc. & Maths)                          -                  Convener

(B) PGT (Bio)                                              -                  Member

(C) Sh. Ravindra Kumar                               -                  Member

(D) Sh. H. C. Rai                                          -                  Member

  

13-  Social Science Exhibition Committee –

(A) Sh. Sanwar Mal Saini                             -                  Convener

(B) Yoga Inst.                                            -                  Member

(C) Sh. Srikant Sharma (TGT Sanskrit)         -                  Member

(D) Music                                                    -                  Member

(E) Sh. Sandeep                                           -                  Member

(F) Sh. R.D. Prasad                                      -                  Member

 

14-  Scout & Guide Committee –

(A) Sh. Sandeep                                          -                  Convener

(B) Sh. P. C. Punetha                                 -                  Member

(C) Sh. Abhishek Jain                                 -                  Member

 

15-  Raj Bhasha Samiti –

(A)  Sh. Rajesh Chaudhary                            -                  Convener

(B) Sh. Srikant Sharma (TGT Sanskrit)         -                  Member

(C) Sh. P. C. Punetha                                  -                  Member

(D) Ms. Anjali Verma (Librarian)                 -                  Member

 

16-  Student’s Council Committee –

(A) Sh. Rajesh Chaudhary                           -                  Convener

(B) Sh. R.K. Singh                                      -                  Member

(C) Sh. Sanjeev Kumar                                -                  Member

(D) Sh. Jugal Kishor                                    -                  Member

(E) Sh. Sanwar Mal Saini                             -                  Member

(F) Sh. Ravindra Kumar                                -                  Member

 

17-  Photography Club –

(A) Sh. Sandeep                                          -                  Convener

(B) Ms. Arnika Tyagi                                   -                  Member

 

18-  Teaching Aids –

(A) Sh. Sanwar Mal Saini                             -                  Convener

(B)                                                             -                  Member

(C) All PGTs                                               -                  Member

 

19-  Teacher’s Diary and Student Attd. Registers Maintenance (To be presented to the principal at fixed Intervals)-

(A) Sh. Rajesh Chaudhary                            -                  Convener

(B) PGT Bio.                                              -                  Member

(C) Ms Priya Jha                                          -                  Member

 

20-  Checking of Fee Collection –

(A) Sh. Jugal Kishor                                     -                  Convener

(B) Sh. R.K. Singh                                       -                  Member

(C) Sh. Ravindra Kumar                             -                  Member

(D) Comp. Inst.                                          -                  Member

 

21-  Audio-Visual Aids Committee-

(A) Sh. Akhilesh Kumar                                  -                  Convener

(B) Sh. R. D. Prasad                                    -                  Member

(C) Sh. Ravindra Kumar                               -                  Member

(D) Sh. H. C. Rai                                         -                  Member

 

22-  Cleanliness Health, Hygiene, Uniform and late Comers Checking (Checking of Toilets, Water Tank, Classrooms, Staff Room etc., Daily report to be submitted in register) -

(A) Sh. Ravindra Kumar                                -                  Convener

(B) Sh. Naveen Dhyani                                    -                  Member

(C) Sh.Akhilesh Kumar                                   -                  Member

(D) Staff Nurse                                             -                  Member

(E) Yoga Inst.                                                -                  Member

(F) All Gr. ‘C’ Staff /Ms. Kunti Devi             -                  Member

 

23-  Computer-

(A) Sh. R.K. Singh (PGT-Comp. Sc.)            -                  Convener

 

 

24-  CMP –

(A) Sh. P. C. Punetha                                  -                  Convener

(B) All PRTs                                               -                  Member

 

25-  Music –

(A) PRT-Music                                              -                Convener      

(B) Sh. R. D. Prasad                                     -               Member         
         

26-  Mathematics Olymaiad –

(A) Sh. Jugal Kishor (PGT-Maths)                -                 Convener

(B) Sh. Ravindra Kumar                                 -                  Member

(C) Sh. Abhishek Jain                                  -                  Member

 

27-  Library and Reading Room Committee –

(A) Ms. Anjali Verma                                 -                  Convener

(B) Ms Rajani Gola                                      -                  Member

(C) Sh. Rajesh Chaudhary                            -                  Member

(D) Ms S. Shahtaj Moeen                             -                  Member

 

28-  First Aid and Medical Room Committee (Also Medical Check-up)-

(A) Staff Nurse                                            -                  Convener

(B) Sh. Ravi Sharma                                    -                  Member

(C) Ms Priya Jha                                          -                  Member

(D) Ms. Arnika Tyagi                                   -                  Member

 

29-  Furniture and Its Repairing –

(A) Sh. Abhishek Jain                                   -                  Convener

(B) Sh. R. D. Prasad                                    -                  Member

(C)                                                                -                  Member

(D) Sh. Akhilesh Kumar                                  -                  Member

 

30-  Nature and Eco Club –

(A) PGT-Bio                                               -                  Convener

(B) Sh. R. D. Prasad                                    -                  Member

(C) Sh. Sandeep                                           -                  Member

(D) Sh. Srikant Sharma (TGT Skt.)               -                  Member

(E) Staff Nurse                                              -                  Member

 

31-  Integrity Club –

(A)                                                            -                  Convener

(B) Sh. Abhishek Jain                                  -                  Member

(C) Sh. Srikant Sharma (TGT Skt.)              -                  Member

(D) Yoga Inst.                                              -                  Member

 

32-  Science Club –

(A) Sh. Science PGTs & PGT Maths             -                  Convener

(B) Sh. Ravindra Kumar                              -                  Member

(C) Sh. Sandeep                                           -                  Member

 

33-  Guidance & Counselling & Career Oriented Programmes –

(A) PGT (Hindi), PGT (English)                   -                  Convener

(B) Sh. R. D. Prasad                                    -                  Member

(C) Sh. Ravi Sharma                                    -                  Member

(D) Comp. Inst.                                         -                  Member

 
34-
  Vidyalaya Patrika Committee –

(A) PGT (Hindi), PGT (English)                   -                  Convener

(B) Sh. P. C. Punetha (PRT)                        -                  Member

(C) Sh. R. D. Prasad                                    -                  Member

(D) Sh. Srikant Sharma (TGT Skt.)               -                  Member

(E)  Comp. Inst.                                             -                  Member

 

35-  Vidyalaya Website Committee–

(A) PGT (Comp) & PGT (Math)                  -                  Convener

(B) Sh. Rajesh Choudhary                            -                  Member

(C) Ms. S. Shahtaj Moeen                            -                  Member

(D) Comp. Inst.                                 -                  Member

 

36-  Editorial Board for CMP News Letter –

(A) Sh. Prakash Punetha                              -                  Convener

(B) Sh. Abhishek Jain                                   -                  Member

(C) Sh. Sandeep                                          -                  Member

(D) All PRTs                                               -                  Member

 

37-  Subject Committee –

(A) Sanskarit & Hindi                         -           TGT (Sanskrit) & Sub. Trs.

(B) English                                        -           Ms Rajni Gola & Sub. Trs.

(C) Social Science                              -           Sh. Sanwar Mal Saini & Sub. Trs.

(D) Physics                                        -           Sh. Sanjeev Kumar

(E) Chemistry                                    -           Sh. Naveen Dhyani (PGT Chemistry)

(F) Maths                                           -           Sh. Jugal Kishor

(G) Physical Edu.                               -           Sh. Ravi Sharma (TGT P&HE)

(H) Computer Science                        -           Sh. R.K. Singh (PGT CS)

(I) Biology                                         -           PGT Bio

 

37- Moderation Committee –
 

(A) Sh. B. D. Oli                                -        Chairman

(B) Ms. Rajani Gola                            -        Member

(C) Sh. Sanjeev Kumar                       -        Member

(D) Ms. S. Shahtaj Moeen                  -        Member

(E) Sh. P.C. Punetha                          -        Member